U organizaciji udruge Argonauta kao nositelja projekta „Plava Eko-patrola“ te Lokalne akcijske grupe „More 249“ i drugih partnera na projektu, u okviru „Pilot provedbe edukacijskog programa Plave Eko-patrole“ u školskoj godini 2019./2020., 16. svibnja 2020. godine održana je peta edukativna radionica za učenike od 5. do 8. razreda pod nazivom Zeleni Bingo!
S obzirom na nastalu situaciju i uslijed globalne pandemije uzrokovane koronavirusom (COVID-19), peta edukativna radionica održana je kao kombinacija online edukativne radionice i samostalnog istraživanja djece-patrolaša u prirodi.
Ciljevi pete edukativne radionice su bili sljedeći: upoznati djecu s važnošću šuma i potaknuti ih na njihovu zaštitu i sadnju stabala; potaknuti djecu da borave u prirodi i istražuju njezinu raznolikost kao i na to da okolinu gledaju iz druge perspektive kako bi uvidjeli mogućnost primjene stvari i materijala u različite svrhe, ali i u različitim aktivnostima; naučiti djecu da se orijentiraju u prostoru, ali i izradi vlastitog kompasa; potaknuti djecu na istraživanje, praktičan rad, razumijevanje ekosustava i pojma „održivosti“; potaknuti na razmišljanje o povezanosti aktivnosti, pojava i živih bića u sustavu; razvijati fine motoričke sposobnosti te izražavati zahvalnost onome što nam priroda daje.
Provedbi pete edukativne radionice prethodilo je održavanje koordinacijskog sastanka s lokalnim koordinatorima na kojem su dogovorene sljedeće aktivnosti:
Provedbi prve aktivnosti prethodio je odabir jednog broja između 1 i 50, a odabrani broj predstavljao je broj zamišljenih stabala u šumi. Lokalni koordinator zbrojio je sve brojeve od 1 do 50 koje su djeca prethodno odabrala te im objasnio da su to zamišljena stabla koje je svatko od njih posadio, a koja su za 10 godina narasla i stvorila bogatu šumu. Koordinatori su na taj način i uz dodatno objašnjenje upoznali patrolaše s važnošću stabala i šuma.
U drugoj aktivnosti, djeca-patrolaši pripremili su mobitel, blok, olovku te kutije za sakupljanje stvari označenih na Zelenom Bingu nakon čega su krenula na samostalno istraživanje u prirodu. Cilj aktivnosti bio je da sakupe označene stvari, upoznaju raznolikost prirode i osluškuju prirodu u kojoj su se našli.
U trećoj aktivnosti djeca-patrolaši izrađivala su:
Na kraju radionice svaki lokalni koordinator objasnio je svojoj grupi djece-patrolaša postupak Fotonatječaja koji traje od 16. svibnja do 26. svibnja u 23:59 te izvlačio pobjednika Zelenog Binga na temelju prethodno odabranih brojeva. Izvlačenjem brojeva odabran je po jedan pobjednik Zelenog Binga iz svake škole koja sudjeluje u provedbi projekta Plava Eko-patrola.
Nakon provedenih aktivnosti, djeca-patrolaši zapisivali su svoja zapažanja i kritička promišljanja putem evaluacijskog obrasca u kojem su im bila postavljena pitanja vezana za provedbu same radionice – od toga kako su se osjećali nakon određene aktivnosti, koliko im se svidjela određena aktivnost, jesu li imali poteškoća s provedbom radionice i koje preporuke imaju vezane za provedbu radionice.
Jedan od važnijih aspekata provedene radionice jest činjenica da su i u virtualnom svijetu i u samostalnom istraživanju u prirodi, djeca-patrolaši uspjeli biti glavnim akterima aktivnosti te da su o njima promišljali kritički. Cilj radionice bio je da djeca-patrolaši shvate i razumijevaju važnost odgovornog ponašanja prema prirodi te da svojim djelovanjem kreiraju promjene i potaknu na razmišljanje i ostale stanovnike lokalne zajednice.
Projekt „Plava Eko-patrola“ započeo je 01. lipnja 2019. te traje 22 mjeseca, a sufinanciran je kroz Švicarsko-hrvatski program suradnje u iznosu od 1.152.000,00 kn, dok je njegova ukupna vrijednost 1.280.000,00 kn.
Čekaju nas još dvije edukativne radionice – Zar je more kiselo i Zajedno za čišći okoliš te zajednički izlet na Kornate!
Veselimo se svim nadolazećim edukativnim radionicama i aktivnostima unutar projekta, bile one u virtualnom svijetu ili ne! I, do tada nas pratite na web stranici “Plave Eko-patrole” i Facebook stranici “Plave Eko-patrole“.